Aktualny semestr

Tematy i terminy zajęć w semestrze zimowym 2016:


W semestrze jest 5 wykładów (mniej więcej jeden w miesiącu), trwają 45 minut, po nich jest 15 minut czasu na pytania, które dzieci zadają wykładowcy.
Wykłady:

24 września 2016 (sobota) „Czy rośliny mają dzieci?”, dr Magdalena Jarzębowska, biolog, JAKU-edukacja przyrodnicza (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)

15 października 2016 (sobota) „Jak eksperymentować w domu?” dr inż. Anna Hajdusianek, fizyk, Politechnika Wrocławska (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

29 października 2016 (sobota) ,,Energia ukryta w litrze paliwa - czyli jak przejechać na nim 837 km?'', mgr inż. Szymon Madziara, grupa Iron Warriors (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

26 listopada 2016 (sobota) ,,Jak polecieć w kosmos?'', zespół GiLASat z Torunia, zwycięzcy polskiej edycji konkursu CanSat 2016 (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

3 grudnia 2016 (sobota) „Co robią w morzu krowy i konie, kury i słonie?”, dr Stella Mudrak-Cegiołka, oceanograf ,,biolog morza'', Uniwersytet Gdański (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)


Dla chętnych proponujemy warsztaty, które są dodatkowo płatne po 15 zł za każde. W semestrze zimowym 2016 każde dziecko może wybrać 4 zajęcia dodatkowe.

Warsztaty:

Akustyka: dr inż. Jarosław Błaszczak - "Cicho, ciszej, najciszej... "

Zapraszamy Cię do Laboratorium Aeroakustyki Maszyn Przepływowych. Na zajęciach dowiesz się, jak działa ucho, dlaczego słyszymy i jaką rolę odgrywa słuch w życiu ludzi i zwierząt. Przy okazji zbadamy Wam słuch. Będziemy wspólnie generować dźwięki i je odtwarzać oraz rozpoznawać. Wysłuchamy również nagrań, które powstały w latach 60 - tych a także tych opartych na nowych technologiach. Sprawdzimy, czy słychać różnice i dlaczego.

Architektura: dr inż. arch. Katarzyna Bernatek-Bączyk oraz mgr inż. arch. Joanna Matuszewska - ''Opakować przestrzeń - architektura Twojego domu''

Dlaczego okno w Twoim pokoju ma taką wielkość? Dlaczego Twój pokój jest właśnie w tym miejscu domu? Dlaczego Twój dom jest inny niż dom Twojego sąsiada? To wszystko zostało zaprojektowane. Przyjdź i przekonaj się, na czym polega praca architekta. Będziecie mieli szansę urządzić dom i w zabawie zmierzyć się z zadaniami, jak przystało na prawdziwego projektanta. Na koniec odnajdziecie miejsce swojego domu w przestrzeni stworzonego przez Was miasteczka.

Biotechnologia I: dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka - ''AleCHEMIA''

ALeCHEMIA - to nie czarna magia, ale chemiczne sztuczki z wykorzystaniem ogólnodostępnych produktów spożywczych i to bez użycia czarodziejskich zaklęć. Wyjaśnimy doświadczalnie na pozór nienaturalne zjawiska, z jakimi możemy się spotkać za drzwiami kuchni. Przy użyciu często wykorzystywanej w kuchni cieczy zrobimy tęczę na papierze. Jajo kurze zamienimy w kacze, pozbawimy go skorupki bez gotowania, ale zachowa ono swój kształt i właściwości. Z herbaty przygotujemy coca-colę i dowiemy się, czy warto ją pić. Odkryjemy i wyjaśnimy jeszcze kilka innych ciekawych zjawisk.

Biotechnologia II: dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka - ''Zjawiska pogodowe na laboratoryjnym stole''

Każdego dnia wokół nas zachodzą różne zjawiska pogodowe; spróbujemy niektóre z nich wykonać na laboratoryjnym stole. Zrobimy i obejrzymy małe tornado i sztormowe fale oceaniczne, przyjrzymy się z bliska burzy z piorunami i sporządzimy prawdziwą mgłę. A może w mgnieniu oka zamienimy wodę w lód. Będziemy obserwować kolorową tęczę. A na deser pobawimy się w balonowe czary mary.

Chemia I: dr inż. Aleksandra Pawlaczyk oraz dr inż. Aneta Węglińska - ''Chemiczne czary-mary’’

W laboratorium chemicznym Politechniki Łódzkiej zamienicie się w małych inżynierów. W specjalnych fartuchach i okularach przekonacie się, jakie doświadczenia można wykonać w takim laboratorium. Na zajęciach m.in. sporządzimy tajemniczy list, pobawimy się w detektywów tropiących ukryte ślady w ciemnościach, sprawdzimy czy roztwór może być żarłoczny, a cukier wybuchowy. Za pomocą prostych doświadczeń laboratoryjnych lepiej zrozumiecie to co nas na co dzień otacza. Magiczny świat chemii zaprasza na ciekawe i wybuchowe zajęcia!

Chemia II: mgr inż. Małgorzata Walczak oraz mgr inż. Monika Świontek - ''Czarodziejski węgiel’’

Węgiel znany jest wszystkim jako czarna skała, ale czy tylko? W trakcie warsztatów przekonamy się, jak zaskakująca jest ta substancja. Dowiemy się, gdzie jeszcze mozna go spotkać i czy zawsze jest czarną bryłą. Zobaczymy jak jest zbudowany w środku, to znaczy jak ułożone są w nim atomy, czyli najmniejsze cząstki z jakich się składa.Poznamy zaskakujace zdolności tej substancji i szerokie jej zastosowanie. Dodatkowo zapoznamy się z najprostszym związkiem zawierającym węgiel, czyli z dwutlenkiem wegla. Zrobimy wodę gazowaną i dokładnie przyjrzymy się jej, a także wyprodukujemy swój dwutlenek węgla.

Elektromagnetyzm: dr inż. Ewa Korzeniewska - ''Jak namówić pociąg, żeby "latał"?''

Czy wiesz jak działają magnesy? Czy można zobaczyć to co jest wokół magnesu? Jak wykorzystać ich zdolności? Przyjdź na spotkanie z magnesami, a razem sprawimy, że lokomotywa uniesie się w powietrzu. Te co jeżdżą i "latają" na zajęcia zapraszają.

Elektronika: dr inż. Ewa Korzeniewska - ''Bądź eko! Skąd wziąć zielony prąd?''

Czy zastanawialiście się nad tym, czy prąd jest tylko w gniazdku lub baterii? Na zajęciach poszukamy innych źródeł energii. Spróbujemy zrobić latarkę z cytryny. Zbudujemy małą elektrownię wiatrową oraz generator prądu. Skonstruujemy także słoneczny podgrzewacz wody. Sprawdzimy, czy można pozyskać energię z wulkanu.

Fizyka: mgr inż. Katarzyna Oleśko oraz studenci PŁ - ''Czy powietrze ma muskuły?’’

Chcesz sprawdzić czy można siłować się z powietrzem albo dlaczego rower jest wstanie jechać tylko na dwóch kołach? Na warsztatach będzie można wykonać własny model odrzutowego samochodzika. Każdy z nas zmieni się w atletę, który sprawdzi, czym jest siła i będzie mógł odczuć jej skutki oddziaływania.

Informatyka I: mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak - ''Jak zaprogramować (własną) grę?’’ (projektowanie gier w programie scratch)

Czy lubisz grać na komputerze? Czy wiesz, jak działają gry? Chciałbyś zmierzyć się z trudną sztuką programowania? Na warsztatach poznasz takie pojęcia jak: pętla, instrukcja warunkowa czy zdarzenie. A może spróbujesz zaprogramować kalkulator lub tabliczkę mnożenia. Te zajęcia są tylko dla wytrwałych. Jeśli interesujesz się informatyką i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy!

Informatyka II: mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak - ''Jak zaprogramować (własną) grę 2?'' (projektowanie gier w programie scratch)

Podobało Ci się pisanie własnej gry? Chciałbyś nauczyć się jak napisać skomplikowaną grę z animacjami, przedmiotami i potworami. Przyjdź na drugie warsztaty z informatyki.

Matematyka I: dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska - ''Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?’’

Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ.

Matematyka IV: dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik oraz dr inż. Joanna Rzepecka - ''Geometria mydlana''

Dlaczego bańki mydlane są okrągłe? Czy można zrobić bańkę z dziurką? Jak wyznaczyć najkrótszą sieć łączącą kilka punktów? Jak np. zaplanować budowę najkrótszego tunelu łączącego trzy lub cztery zamki? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć eksperymentując z bańkami mydlanymi i programem GeoGebra.

Matematyka VII: dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska - ''Symulacja ruchu piłki i podobne doświadczenia’’

Na zajęciach wspólnie przeprowadzimy eksperyment polegający na rzuceniu piłki. Zastanowimy się nad tym, jakim torem będzie się ona poruszać po kolejnych odbiciach od podłoża. Następnie wszystko przedstawimy w ciekawy sposób za pomocą matematycznego programu GeoGebra. Wykonamy też inne fizyczne doświadczenia. Zapraszamy.

Robotyka I: studenci Koła Naukowego Robotyków PŁ SKaNeR - koncepcja zajęć M. Sc. Sven Olufs (Uniwersytet Dziecięcy w Wiedniu) - ''Poznajemy świat robotów''

Co to jest robot, czy ma cos wspólnego z komputerem? Na kilkunastu krótkich filmach obejrzycie różne przykłady robotów. Zobaczycie jak dużo potrafią same zrobić i w jakich zadaniach mogą zastępować człowieka. Zobaczycie też wiele przykładów, w których jeszcze sobie nie radzą - to może być wyzwanie dla was, gdy dorośniecie. Dowiecie się, jakie są główne podzespoły robotów, dzięki którym mogą się poruszać, czuć i rozumieć nasze polecenia. Poznacie te podzespoły i zbudujecie z nich swojego własnego robota. I jeszcze program, aby robot wiedział, jak wykonać określone zadanie. Na koniec zawody - zobaczymy czyj robot był najlepszy.

Robotyka II: dr inż. Agnieszka Kobierska- ''Czy robot może być artystą?''

Rysowanie - to proste: na ławce kładziesz kartkę, bierzesz flamaster do ręki i dzięki Twoim zdolnościom powstaje dzieło sztuki!!!! Robot to początkujący artysta, ale szybko się uczy. Z Twoją pomocą może nawet malować jak Picasso. Chcesz przekonać się czy robot potrafi rysować arcydzieła? Przyjdź na spotkanie z robotem IRB 360 i sprawdź jaki jest szybki, zdolny i fajny.

Stomatologia: Lek. stom. Małgorzata Lipińska - ''Tajniki zdrowych zębów''

Wizyta u dentysty: strach czy przyjemność?. ,,Prawdziwy’’ stomatolog odpowie na pytanie co to jest próchnica i czy każdy musi ją mieć? Czy wiesz jakie masz zęby: mleczne czy stałe? Na warsztatach dowiesz się czy warto je leczyć. Czy byłeś kiedyś u cioci dentystki? Miałeś kiedyś w ręku lusterko dentystyczne, wiertło? A może widziałeś z bliska materiał, którym wypełnia się zęby? Co to znaczy wiercenie, słowo, którego wszyscy się boimy. Jeśli chcesz poznać tajemnice świata stomatologii, zapraszamy na warsztaty.

Włókiennictwo I: dr hab. inż. Marcin Barburski - ''Co można zrobić z nitki?''

Jeśli umiesz wiązać sznurowadła i lubisz zajęcia manualne, zapraszamy do zabawy z nitką. Obejrzymy wspólnie różne rodzaje surowców włókienniczych, zobaczycie, jak wygląda i jak jest zbudowana maszyna wyplatająca sznurowadła, a także wykonacie własnoręcznie przędzę z włókien konopnych, lub makramy, które zabierzecie ze sobą do domu.

Włókiennictwo II: dr hab. inż. Marcin Barburski - ''Jak powstaje tkanina?''

Pierwszym, najważniejszym krokiem, jest zrobienie wspólnego zdjęcia. Czy aby na pewno tak powstaje tkanina? Tak, dokładnie tak. Najpierw zrobimy Wam zdjęcie grupowe, następnie przejdziemy do zajęć praktycznych. Zobaczycie tkaniny o różnym zastosowaniu: odzieżowym, technicznym, dekoracyjnym. Następnie pobawimy się w "żywe krosno", a na końcu zobaczycie, jak pracuje prawdziwe nowoczesne krosno, które wytka dla Was tkaninę z Waszym zdjęciem!


Wszystkie informacje dotyczące zapisów na warsztaty będą systematycznie uzupełniane.