Aktualny semestr

Tematy i terminy zajęć w semestrze letnim 2015:


W semestrze jest 5 wykładów (mniej więcej jeden w miesiącu), trwają 45 minut, po nich jest 15 minut czasu na pytania, które dzieci zadają wykładowcy.
Wykłady:

21 lutego 2015 (sobota) ,,Niedźwiedź, który pomógł zmienić historię'', Łukasz Wierzbicki, autor książek dla dzieci (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)

28 lutego 2015 (sobota) ,,Zostań kulinarnym detektywem'', dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka, biotechnolog, Politechnika Łódzka (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

7 marca 2015 (sobota) ,,O luminescencji słów kilka'', mgr Stanisław Łoboziak, biolog, Centrum Nauki Kopernik (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

18 kwietnia 2015 (sobota), ,,Jak złapać złodzieja?'', Kamil Januszkiewicz i Magdalena Dębska, Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

23 maja 2015 (sobota) ,,Airplane's Life'', Capt. João Roque, pilot (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)


Dla chętnych proponujemy warsztaty, które są dodatkowo płatne po 15 zł za każde. W semestrze letnim 2015 każde dziecko może wybrać 4 zajęcia dodatkowe.

Warsztaty:

Akustyka: dr inż. Jarosław Błaszczak - "Cicho, ciszej, najciszej... "

Zapraszamy Cię do Laboratorium Aeroakustyki Maszyn Przepływowych. Na zajęciach dowiesz się, jak działa ucho, dlaczego słyszymy i jaką rolę odgrywa słuch w życiu ludzi i zwierząt. Przy okazji zbadamy Wam słuch. Będziemy wspólnie generować dźwięki i je odtwarzać oraz rozpoznawać. Wysłuchamy również nagrań, które powstały w latach 60 - tych a także tych opartych na nowych technologiach. Sprawdzimy, czy słychać różnice i dlaczego.

Architektura: mgr inż. arch. Katarzyna Bernatek oraz mgr inż. arch. Joanna Matuszewska - ''Opakować przestrzeń - architektura Twojego domu''

Dlaczego okno w Twoim pokoju ma taką wielkość? Dlaczego Twój pokój jest właśnie w tym miejscu domu? Dlaczego Twój dom jest inny niż dom Twojego sąsiada? To wszystko zostało zaprojektowane. Przyjdź i przekonaj się, na czym polega praca architekta. Będziecie mieli szansę urządzić dom i w zabawie zmierzyć się z zadaniami, jak przystało na prawdziwego projektanta. Na koniec odnajdziecie miejsce swojego domu w przestrzeni stworzonego przez Was miasteczka.

Budownictwo: dr inż. Iwona Szer - ''Cegiełka do cegiełki, czyli jak zbudowany jest nasz dom wielki?’’

Zapraszamy do budowy domu! Sami stworzycie z prawdziwych elementów budowlanych, styropianowych dom o wymiarach 2x2x2m. Poza tym dowiecie się, dlaczego dom stoi, jak należy go zbudować, aby służył nam latami. Chętni będą mogli spróbować swoich sił jako murarze. Choć cegiełki będą miniaturowe a cement ekologiczny, to wystarczy, aby przekonać się, że wcale nie tak łatwo wymurować prostą ścianę...

Chemia: dr inż. Aleksandra Pawlaczyk oraz dr inż. Aneta Węglińska - ''Figle w laboratorium chemicznym – czyli jak zrobić meduzę chemiczną, lava lampę lub zegar jodowy czy zaobserwować tęczę’’

W laboratorium chemicznym Politechniki Łódzkiej zamienicie się w małych inżynierów. W specjalnych fartuchach i okularach przekonacie się, jakie doświadczenia można wykonać w takim laboratorium. Na zajęciach m.in. zobaczycie różnorakie kolory tęczy, postaramy się stworzyć nietypową lampę woskową, zapoznamy się z działaniem zegara jodowego czy stworzymy chemiczną meduzę. Za pomocą prostych doświadczeń laboratoryjnych lepiej zrozumiecie to co nas na co dzień otacza. Magiczny świat chemii zaprasza na ciekawe i wybuchowe zajęcia!

Fizyka: mgr inż. Katarzyna Oleśko oraz studenci PŁ - ''Fizyka – inne spojrzenie na świat’’

Czy zastawialiście się czy można zmienić głos ludzki lub obserwować inne obrazy niż są w rzeczywistości?? Na zajęciach udowodnimy każdemu z was że można zmienić głos ludzki i mówić jak Kaczor Donald lub poczuć się jak atleci siłując się jedynie z powietrzem. Będziemy mogli oglądać świat w różnych barwach i ujrzeć rzeczy które w świetle słonecznym nie istnieją. Dowiedzieć się dlaczego z wadą wzroku można żyć zwyczajnie jak inni, dzięki prostym zasadą optyki

Informatyka I: mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak - ''Jak zaprogramować (własną) grę?’’

Czy lubisz grać na komputerze? Czy wiesz, jak działają gry? Chciałbyś zmierzyć się z trudną sztuką programowania? Na warsztatach poznasz takie pojęcia jak: pętla, instrukcja warunkowa czy zdarzenie. A może spróbujesz zaprogramować kalkulator lub tabliczkę mnożenia. Te zajęcia są tylko dla wytrwałych. Jeśli interesujesz się informatyką i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy!

Informatyka II: mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak - ''Jak zaprogramować (własną) grę 2?''

Podobało Ci się pisanie własnej gry? Chciałbyś nauczyć się jak napisać skomplikowaną grę z animacjami, przedmiotami i potworami. Przyjdź na drugie warsztaty z informatyki.

Matematyka I: dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska - ''Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?''

Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ

Matematyka IV: dr inż. Joanna Rzepecka oraz dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik - ''Geometria mydlana’’

Dlaczego bańki mydlane są okrągłe? Czy można zrobić bańkę z dziurką? Jak wyznaczyć najkrótszą sieć łączącą kilka punktów? Jak np. zaplanować budowę najkrótszego tunelu łączącego trzy lub cztery zamki? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć eksperymentując z bańkami mydlanymi i programem GeoGebra.

Matematyka V: dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska - ''Totolotek’’

Grałeś kiedyś w totolotka? Jeśli nie, to masz szansę zagrać za darmo. I gwarantujemy, że szansa na wygraną będzie dużo większa niż w prawdziwym totolotku. Ale co to w ogóle znaczy "szansa"? Chcesz się dowiedzieć? Zapraszamy!

Optyka: dr inż. Ewa Korzeniewska - ''Mikro i makroświat''

Zapraszam w podróż po świecie rzeczy widzialnych i niewidzialnych. Te których nie da się zobaczyć zwyczajnie spróbujemy obejrzeć pod mikroskopem. Ale czy wszystko można tak obserwować? A może jest coś, co schowało się przed ludzkim okiem i nigdy się nie pokaże? Na zajęciach spróbujemy rozwiązać tą zagadkę. Poszukamy sił i fal w mikroświecie. Zobaczymy z jak dużych elementów składają się nasze telefony komórkowe. Zobaczymy też czy woda może tuczyć i czy może złamać kredkę.

Robotyka I: studenci Koła Naukowego Robotyków PŁ SKaNeR - koncepcja zajęć M. Sc. Sven Olufs (Uniwersytet Dziecięcy w Wiedniu) - ''Poznajemy świat robotów''

Co to jest robot, czy ma cos wspólnego z komputerem? Na kilkunastu krótkich filmach obejrzycie różne przykłady robotów. Zobaczycie jak dużo potrafią same zrobić i w jakich zadaniach mogą zastępować człowieka. Zobaczycie też wiele przykładów, w których jeszcze sobie nie radzą - to może być wyzwanie dla was, gdy dorośniecie. Dowiecie się, jakie są główne podzespoły robotów, dzięki którym mogą się poruszać, czuć i rozumieć nasze polecenia. Poznacie te podzespoły i zbudujecie z nich swojego własnego robota. I jeszcze program, aby robot wiedział, jak wykonać określone zadanie. Na koniec zawody - zobaczymy czyj robot był najlepszy.

Stomatologia: Lek. stom. Małgorzata Lipińska - ''Tajniki zdrowych zębów''

Wizyta u dentysty: strach czy przyjemność?. ,,Prawdziwy’’ stomatolog odpowie na pytanie co to jest próchnica i czy każdy musi ją mieć? Czy wiesz jakie masz zęby: mleczne czy stałe? Na warsztatach dowiesz się czy warto je leczyć. Czy byłeś kiedyś u cioci dentystki? Miałeś kiedyś w ręku lusterko dentystyczne, wiertło? A może widziałeś z bliska materiał, którym wypełnia się zęby? Co to znaczy wiercenie, słowo, którego wszyscy się boimy. Jeśli chcesz poznać tajemnice świata stomatologii, zapraszamy na warsztaty.Wszystkie informacje dotyczące zapisów na warsztaty będą systematycznie uzupełniane.