Aktualny semestr


ŁUD dla dzieci w wieku 8-12 lat (dzieci urodzone w latach 2005 - 2009r.)
grupa I (wykłady w soboty, godz. 10.00)
grupa II (wykłady w soboty, godz. 12.00, pierwszy i ostatni wykład o godz. 13.00)

(opłata za udział w wykładach wynosi 30 zł.
Każde dziecko może wybrać dodatkowo 4 warsztaty - każdy płatny po 15 zł.
Warsztaty będą odbywać się w tygodniu, po godzinie 16.00.
Płatności za udział w warsztatach dokonujemy po wyborze zajęć, czyli w pierwszej połowie marca).

ŁUD dla SIEDMIOLATKÓW - grupa III (dzieci urodzone w 2010r.)

(opłata za udział w zajęciach wynosi 30 zł.
Zajęcia z rodzicami będą odbywać się w soboty, pierwsze 4 lutego.
Pozostałe warsztaty w dni powszednie, po godz. 16.00).


ŁUD dla 8-12 latków

Tematy i terminy zajęć w semestrze letnim 2017:

W semestrze jest 5 wykładów (mniej więcej jeden w miesiącu), trwają 45 minut, po nich jest 15 minut czasu na pytania, które dzieci zadają wykładowcy.
Wykłady:

11.02.2017 „Dlaczego samolot lata?”, prof. dr hab. inż. Jan Krysiński, Rektor Politechniki Łódzkiej w latach 1990-1996 oraz 2002-2008 (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)

25.02.2017 „Bieguny możliwości”, Jasiek Mela, najmłodszy zdobywca obu biegunów (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

18.03.2017 „Fizyczny śmigus-dyngus”, dr inż. Anna Hajdusianek, fizyk, Politechnika Wrocławska (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

22.04.2017 ,,Magic numbers'', prof. Albrecht Beutelspacher, Mathematikum, Giessen (Niemcy) (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

03.06.2017 „Internet – bezpieczny tylko dla myślących!”, mgr inż. Piotr Szefliński, Politechnika Łódzka (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)


Dla chętnych proponujemy warsztaty, które są dodatkowo płatne po 15 zł za każde. Każde dziecko może wybrać 4 zajęcia dodatkowe. Poniżej warsztaty w semestrze letnim 2017

Warsztaty:

Warsztaty tylko dla dzieci w wieku 12 lat

Chemia III: ,,Elastyczne myślenie kontra plastyczne jedzenie'' dr inż. Aleksandra Smejda-Krzewicka

Czy wiesz, w co opakowany jest Twój ulubiony batonik? Albo w co najlepiej zapakować kanapkę przygotowaną do szkoły? Czy woda pita z plastikowej butelki na pewno jest zdrowa i bezpieczna? Na te i na wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w czasie tych warsztatów. Dowiesz się, czy można polegać na plastikowych opakowaniach, w które obecnie pakuje się prawie wszystko… O ich popularności decyduje wiele zalet – są lekkie, wytrzymałe, mogą mieć najdziwniejsze kształty i kolory, a żywność w nich przechowywana długo zachowuje świeżość. Ale czy na pewno takie opakowania nie szkodzą Twojemu zdrowiu? Na warsztatach dowiesz się, że każdy materiał przeznaczony do kontaktu z żywnością powinien być oznakowany odpowiednim symbolem, tzw. kodem identyfikacyjnym. Czy wiesz, co te kody oznaczają? Spróbujemy zatem je rozszyfrować i z bliska poznać materiały, z jakich są otrzymywane plastikowe opakowania.Polietylen? Polistyren? Poliwęglan? Politereftalen etylenu? Brzmi strasznie? A może ciekawie? Od teraz przestanie być to dla Ciebie tajemnicą…

Grafika komputerowa: „Podstawy programu Adobe Photoshop” inż. Anna Rogalska

Jeśli lubisz eksperymentować ze zdjęciami, chcesz poznać tajniki grafiki, przyjdź na nasze warsztaty. Dowiesz się jak edytować zdjęcia, przygotować kartkę z życzeniami oraz wiele więcej inspirujących rzeczy.

Warsztaty interdyscyplinarne: ,,Czy soczewka musi być ze szkła?'' dr inż. Bartłomiej Januszewicz

Czy oglądałaś/łeś kiedyś świat przez mikroskop elektronowy? Czy wiesz, jak jest zbudowany? Z jakiego materiału jest wykonana soczewka? Na zajęciach znajdziesz odpowiedzi na te pytania i zobaczysz wielki mały świat. Ciekawe, czy łatwo będzie w dużym powiększeniu odróżnić rzeczy, które naturalnie występują w bardzo małym rozmiarze.

Zarządzanie: ,,Symulacja linii produkcyjnej foteli samochodowych - Pracownia FAURECIAN GAME w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ'' dr inż. Dorota Piotrowska

Jest to pracownia inżynierii produkcji ufundowana przez firmę Faurecia. W ramach zminiaturyzowanej linii produkcyjnej uczestnicy warsztatów mają za zadanie wyprodukować jak najwięcej, jak najlepszej jakości, uproszczonych foteli samochodowych. Każdy uczestnik warsztatów wciela się w jedną z podstawowych ról na linii produkcyjnej- dyrektora fabryki, dyrektora produkcji, dyrektora jakości, logistyka, pracownika magazynu lub pracownika produkcyjnego. itp. Na koniec warsztatów każdy z uczestników systemu produkcyjnego omawia obszar, w którym pracował i następuje wspólne podsumowanie, co można było zrobić lepiej, szybciej i jakich błędów można by uniknąć w przyszłości.

Nowe warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat

Medycyna: ,,Od śniadania do biegania, czyli jak nasz organizm zamienia pokarm w energię.Tajemnice procesu trawienia'' lek. Anna Łęgowik (8-9 lat)

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego w procesie trawienia potrzebny nam jest nos? Po co nasz organizm produkuje ślinę? Dlaczego wątroba jest ważna w rozkładzie tłuszczów? Na zajęciach zajrzysz do wnętrza ludzkiego ciała. Prześledzisz drogę jaką pokonuje pokarm w naszym organizmie do momentu wchłonięcia się do krwioobiegu. Poznasz podczas doświadczeń rolę enzymów w procesie trawienia.

Papiernictwo III: „Tajemnica kartki papieru” dr inż. Katarzyna Dybka-Stępień oraz dr inż. Magdalena Kmiotek (8-9 lat)

Jak często w ciągu dnia korzystacie z papierowych przedmiotów? Czy zawsze wiecie, że są wykonane z papieru? No właśnie, jeśli z papieru, to właściwie z czego? Pokażemy Wam składniki używane do produkcji papieru, będziecie je mogli dotknąć, zobaczyć pod mikroskopem i ocenić.

Elektronika II: „Jak zobaczyć kiedy płynie prąd?” dr inż. Marcin Kociołek (10-12 lat)

Czy kiedyś zastanawialiście się z jak zbudowane są otaczające nas urządzenia elektroniczne? Co je napędza? Chcielibyście zacząć samodzielnie konstruować obwody elektroniczne i prowadzić ciekawe eksperymenty? A może już zaczęliście np. rozbierając grającą zabawkę młodszego rodzeństwa i nie wiecie jak zrobić kolejny krok – zbudować swoje pierwsze elektroniczne mini-laboratorium? Na tych warsztatach sami przekonacie się jak ciekawa jest elektronika. Zbudujecie własne obwody elektroniczne, poznacie co to takiego rezystor, dioda, tranzystor… Zobaczycie jak wprawić w ruch silnik elektryczny - a może nawet całego robota. Ponadto powiemy Wam jak eksperymenty te prowadzić bezpiecznie, odpowiedzialnie… nie psując przy tym niczyich zabawek.

Ochrona środowiska II: „Zbuduj własną oczyszczalnię wody” mgr inż. Monika Jaszczyńska oraz mgr Olga Shtyka (10-12 lat)

Czy wiecie co to jest oczyszczalnia wody? A może sami chcielibyście ją zbudować? Na zajęciach poznacie metody oczyszczania wody oraz procesy zachodzące w trakcie. Zapraszamy Was do LabFactor - najnowszego budynku Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, gdzie zaprojektujecie własną mini oczyszczalnie wody. A może będzie czekać na Was jeszcze jakaś niespodzianka? Jeśli chcecie się przekonać, zapraszamy na warsztaty!

Warsztaty dla dzieci w wieku 8-9 lat

Biotechnologia I: ,,ALeCHEMIA'' dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka

ALeCHEMIA - to nie czarna magia, ale chemiczne sztuczki z wykorzystaniem ogólnodostępnych produktów spożywczych i to bez użycia czarodziejskich zaklęć. Wyjaśnimy doświadczalnie na pozór nienaturalne zjawiska, z jakimi możemy się spotkać za drzwiami kuchni. Przy użyciu często wykorzystywanej w kuchni cieczy zrobimy tęczę na papierze. Jajo kurze zamienimy w kacze, pozbawimy go skorupki bez gotowania, ale zachowa ono swój kształt i właściwości. Z herbaty przygotujemy coca-colę i dowiemy się, czy warto ją pić. Odkryjemy i wyjaśnimy jeszcze kilka innych ciekawych zjawisk.

Chemia I: ,,Tajemnicze eksperymenty'' dr inż Aleksandra Pawlaczyk oraz dr inż. Aneta Węglińska

Jeśli lubicie eksperymentować, zapraszamy do laboratorium chemicznego. Przygotowaliśmy dla Was magiczne tańczące węgielki, „żarłoczny kubek, będziemy obserwować „złoty deszcz” i wywołamy kolorowy ogień. Przygoda z chemią zakończy wykonaniem przez Was pamiątki z warsztatów, którą będziecie mogli zabrać ze sobą do domu.

Chemia II: ,,Czarodziejski węgiel''mgr inż. Małgorzata Walczak

Węgiel znany jest wszystkim jako czarna skała, ale czy tylko? W trakcie warsztatów przekonamy się, jak zaskakująca jest ta substancja. Dowiemy się, gdzie jeszcze można go spotkać i czy zawsze jest czarną bryłą. Zobaczymy jak jest zbudowany w środku, to znaczy jak ułożone są w nim atomy, czyli najmniejsze cząstki z jakich się składa. Poznamy zaskakujące zdolności tej substancji i szerokie jej zastosowanie. Dodatkowo zapoznamy się z najprostszym związkiem zawierającym węgiel, czyli z dwutlenkiem węgla. Zrobimy wodę gazowaną i dokładnie przyjrzymy się jej, a także wyprodukujemy swój dwutlenek węgla.

Fizyka: ,,Elektrony wokół nas''mgr inż. Katarzyna Oleśko

Czy kiedyś zastanawialiście się czy elektron potrafi skakać z kwiatka na kwiatek? A może zadajecie sobie pytanie, czy elektrostatyka może dodać szyku? Pytań po głowie kłębić się może wiele ale u nas można na nie poszukać rozwiązania. Proste, jasne i beztroskie elektrony będą skakać i tłumaczyć: Skąd się tak na prawdę wzięły i dlaczego lubią się przyciągać do siebie:) Lecz w naszym laboratorium nie tylko takie czary się dzieją lecz również będzie można sprawdzić co się dzieje w chmurach i czy da się coś przez nie zobaczyć:)

Matematyka I: ,,Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?'' dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska

Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ.

Matematyka V: ,,Totolotek'' dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska

Grałeś kiedyś w totolotka? Jeśli nie, to masz szansę zagrać za darmo. I gwarantujemy, że szansa na wygraną będzie dużo większa niż w prawdziwym totolotku. Ale co to w ogóle znaczy "szansa"? Chcesz się dowiedzieć? Zapraszamy!

Ochrona środowiskaI: ,,Czy kamień może pływać?'' mgr inż. Monika Jaszczyńska oraz mgr Olga Shtyka

Czy wiesz, co to jest ciecz? Jak się może zachowywać? Od czego to zależy? Na warsztatach poznasz właściwości cieczy, dowiesz się, co znaczą takie pojęcia jak gęstość i objętość. Dowiesz się również jakie właściwości posiadają ciecze i przekonasz się, jak zachowują się ciecze o różnej lepkości i gęstości. W sposób wizualny odpowiemy na pytanie, czy kamień może pływać? A także wykorzystamy nowy sprzęt niemieckiej firmy GUNT, na którym pracują już studenci – jest to tzw. kanał otwarty, który imituje koryto rzeki.

Optyka: ,,Mikro i makroświat'' dr inż. Ewa Korzeniewska

Zapraszam w podróż po świecie rzeczy widzialnych i niewidzialnych. Te których nie da się zobaczyć zwyczajnie spróbujemy obejrzeć pod mikroskopem. Ale czy wszystko można tak obserwować? A może jest coś, co schowało się przed ludzkim okiem i nigdy się nie pokaże? Na zajęciach spróbujemy rozwiązać tą zagadkę. Poszukamy sił i fal w mikroświecie. Zobaczymy z jak dużych elementów składają się nasze telefony komórkowe. Zobaczymy też czy woda może tuczyć i czy może złamać kredkę.

Robotyka I: ,,Poznajemy świat robotów'' studenci Koła Naukowego Robotyków PŁ SKaNeR - koncepcja zajęć M. Sc. Sven Olufs (Uniwersytet Dziecięcy w Wiedniu)

Co to jest robot, czy ma cos wspólnego z komputerem? Na kilkunastu krótkich filmach obejrzycie różne przykłady robotów. Zobaczycie jak dużo potrafią same zrobić i w jakich zadaniach mogą zastępować człowieka. Zobaczycie też wiele przykładów, w których jeszcze sobie nie radzą - to może być wyzwanie dla was, gdy dorośniecie. Dowiecie się, jakie są główne podzespoły robotów, dzięki którym mogą się poruszać, czuć i rozumieć nasze polecenia. Poznacie te podzespoły i zbudujecie z nich swojego własnego robota. I jeszcze program, aby robot wiedział, jak wykonać określone zadanie. Na koniec zawody - zobaczymy czyj robot był najlepszy.

Stomatologia: ,,Tajniki zdrowych zębów'' lek. stom. Małgorzata Lipińska

Wizyta u dentysty: strach czy przyjemność?. ,,Prawdziwy’’ stomatolog odpowie na pytanie co to jest próchnica i czy każdy musi ją mieć? Czy wiesz jakie masz zęby: mleczne czy stałe? Na warsztatach dowiesz się czy warto je leczyć. Czy byłeś kiedyś u cioci dentystki? Miałeś kiedyś w ręku lusterko dentystyczne, wiertło? A może widziałeś z bliska materiał, którym wypełnia się zęby? Co to znaczy wiercenie, słowo, którego wszyscy się boimy. Jeśli chcesz poznać tajemnice świata stomatologii, zapraszamy na warsztaty.

Włókiennictwo I: ,,Co można zrobić z nitki?'' dr hab. inż. Marcin Barburski

Jeśli umiesz wiązać sznurowadła i lubisz zajęcia manualne, zapraszamy do zabawy z nitką. Obejrzymy wspólnie różne rodzaje surowców włókienniczych, zobaczycie, jak wygląda i jak jest zbudowana maszyna wyplatająca sznurowadła, a także wykonacie własnoręcznie przędzę z włókien konopnych, lub makramy, które zabierzecie ze sobą do domu.

Włókiennictwo II: ,,Jak powstaje tkanina?'' dr hab. inż. Marcin Barburski

Pierwszym, najważniejszym krokiem, jest zrobienie wspólnego zdjęcia. Czy aby na pewno tak powstaje tkanina? Tak, dokładnie tak. Najpierw zrobimy Wam zdjęcie grupowe, następnie przejdziemy do zajęć praktycznych. Zobaczycie tkaniny o różnym zastosowaniu: odzieżowym, technicznym, dekoracyjnym. Następnie pobawimy się w "żywe krosno", a na końcu zobaczycie, jak pracuje prawdziwe nowoczesne krosno, które wytka dla Was tkaninę z Waszym zdjęciem!

Warsztaty dla dzieci w wieku 10-12 lat

Akustyka: ,,Cicho, ciszej, najciszej...'' dr inż. Jarosław Błaszczak

Zapraszamy Cię do Laboratorium Aeroakustyki w Instytucie Maszyn Przepływowych. Na zajęciach dowiesz się, jak działa ucho, dlaczego słyszymy i jaką rolę odgrywa słuch w życiu ludzi i zwierząt. Przy okazji zbadamy Wam słuch. Będziemy wspólnie generować dźwięki i je odtwarzać oraz rozpoznawać. Wysłuchamy również nagrań, które powstały w latach 60 - tych, a także tych opartych na nowych technologiach. Sprawdzimy, czy słychać różnice i dlaczego.

Biotechnologia II: ,,Zjawiska pogodowe na laboratoryjnym stole'' dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka

Każdego dnia wokół nas zachodzą różne zjawiska pogodowe; spróbujemy niektóre z nich wykonać na laboratoryjnym stole. Zrobimy i obejrzymy małe tornado i sztormowe fale oceaniczne, przyjrzymy się z bliska burzy z piorunami i sporządzimy prawdziwą mgłę. A może w mgnieniu oka zamienimy wodę w lód. Będziemy obserwować kolorową tęczę. A na deser pobawimy się w balonowe czary mary.

Biotechnologia III: ,,Zostań kulinarnym detektywem'' dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka

Jak detektyw nauczysz się tropić produkty spożywcze korzystnie wpływające na Twój organizm. Na warsztatach poznasz tajemnice ukryte w słodyczach i słodkich napojach. Nauczysz się wybierać zdrowsze przekąski i rozpoznawać produkty z dużą zawartością cukru

Chemia I: ,,Tajemnicze eksperymenty'' dr inż Aleksandra Pawlaczyk oraz dr inż. Aneta Węglińska

Jeśli lubicie eksperymentować, zapraszamy do laboratorium chemicznego. Przygotowaliśmy dla Was magiczne tańczące węgielki, „żarłoczny kubek, będziemy obserwować „złoty deszcz” i wywołamy kolorowy ogień. Przygoda z chemią zakończy wykonaniem przez Was pamiątki z warsztatów, którą będziecie mogli zabrać ze sobą do domu.

Chemia II: ,,Czarodziejski węgiel'' mgr inż. Małgorzata Walczak

Węgiel znany jest wszystkim jako czarna skała, ale czy tylko? W trakcie warsztatów przekonamy się, jak zaskakująca jest ta substancja. Dowiemy się, gdzie jeszcze można go spotkać i czy zawsze jest czarną bryłą. Zobaczymy jak jest zbudowany w środku, to znaczy jak ułożone są w nim atomy, czyli najmniejsze cząstki z jakich się składa. Poznamy zaskakujące zdolności tej substancji i szerokie jej zastosowanie. Dodatkowo zapoznamy się z najprostszym związkiem zawierającym węgiel, czyli z dwutlenkiem węgla. Zrobimy wodę gazowaną i dokładnie przyjrzymy się jej, a także wyprodukujemy swój dwutlenek węgla.

Fizyka: ,,Elektrony wokół nas'' mgr inż. Katarzyna Oleśko

Czy kiedyś zastanawialiście się czy elektron potrafi skakać z kwiatka na kwiatek? A może zadajecie sobie pytanie, czy elektrostatyka może dodać szyku? Pytań po głowie kłębić się może wiele ale u nas można na nie poszukać rozwiązania. Proste, jasne i beztroskie elektrony będą skakać i tłumaczyć: Skąd się tak na prawdę wzięły i dlaczego lubią się przyciągać do siebie:) Lecz w naszym laboratorium nie tylko takie czary się dzieją lecz również będzie można sprawdzić co się dzieje w chmurach i czy da się coś przez nie zobaczyć:)

Informatyka I:,,Jak zaprogramować (własną) grę?'' (projektowanie gier w programie scratch) mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak

Czy lubisz grać na komputerze? Czy wiesz, jak działają gry? Chciałbyś zmierzyć się z trudną sztuką programowania? Na warsztatach poznasz takie pojęcia jak: pętla, instrukcja warunkowa czy zdarzenie. A może spróbujesz zaprogramować kalkulator lub tabliczkę mnożenia. Te zajęcia są tylko dla wytrwałych. Jeśli interesujesz się informatyką i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy

Informatyka II:,,Jak zaprogramować (własną) grę 2?'' (projektowanie gier w programie scratch) (tylko dla dzieci, które były na informatyce I) mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak

W warsztatach z informatyki II mogą uczestniczyć dzieci, które wcześniej brały udział w informatyce I. Informatyka II jest kontynuacją informatyki I. Podobało Ci się pisanie własnej gry? Chciałbyś nauczyć się jak napisać skomplikowaną grę z animacjami, przedmiotami i potworami. Przyjdź na drugie warsztaty z informatyki.

Matematyka I: ,,Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?'' dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska

Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ.

Matematyka IV: ,,Geometria mydlana'' dr inż. Joanna Rzepecka oraz dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik

Dlaczego bańki mydlane są okrągłe? Czy można zrobić bańkę z dziurką? Jak wyznaczyć najkrótszą sieć łączącą kilka punktów? Jak np. zaplanować budowę najkrótszego tunelu łączącego trzy lub cztery zamki? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć eksperymentując z bańkami mydlanymi i programem GeoGebra.

Matematyka V: ,,Totolotek'' dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska

Grałeś kiedyś w totolotka? Jeśli nie, to masz szansę zagrać za darmo. I gwarantujemy, że szansa na wygraną będzie dużo większa niż w prawdziwym totolotku. Ale co to w ogóle znaczy "szansa"? Chcesz się dowiedzieć? Zapraszamy!

Matematyka VI : ,,Wesołe animacje (Malowane GeoGebrą)'' dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik oraz dr Joanna Rzepecka

Na warsztatach będziesz mógł stworzyć własną animację inspirowaną otaczającym nas światem. Do realizacji takiego projektu wystarczy odrobina wyobraźni plastycznej oraz GeoGebra. Zobaczysz jak w prosty sposób można ożywić i ubarwić świat obrazów oraz matematycznych obiektów.

Matematyka VII: ,,Symulacja ruchu piłki i podobne doświadczenia'' dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska

Na zajęciach wspólnie przeprowadzimy eksperyment polegający na rzuceniu piłki. Zastanowimy się nad tym, jakim torem będzie się ona poruszać po kolejnych odbiciach od podłoża. Następnie wszystko przedstawimy w ciekawy sposób za pomocą matematycznego programu GeoGebra. Wykonamy też inne fizyczne doświadczenia. Zapraszamy.

Robotyka I: ,,Poznajemy świat robotów'' studenci Koła Naukowego Robotyków PŁ SKaNeR - koncepcja zajęć M. Sc. Sven Olufs (Uniwersytet Dziecięcy w Wiedniu)

Co to jest robot, czy ma cos wspólnego z komputerem? Na kilkunastu krótkich filmach obejrzycie różne przykłady robotów. Zobaczycie jak dużo potrafią same zrobić i w jakich zadaniach mogą zastępować człowieka. Zobaczycie też wiele przykładów, w których jeszcze sobie nie radzą - to może być wyzwanie dla was, gdy dorośniecie. Dowiecie się, jakie są główne podzespoły robotów, dzięki którym mogą się poruszać, czuć i rozumieć nasze polecenia. Poznacie te podzespoły i zbudujecie z nich swojego własnego robota. I jeszcze program, aby robot wiedział, jak wykonać określone zadanie. Na koniec zawody - zobaczymy czyj robot był najlepszy.

Robotyka II: ,,Czy robot może być artystą?'' dr inż. Agnieszka Kobierska, dr inż. Paweł Żak oraz mgr inż. Katarzyna Koter

Rysowanie - to proste: na ławce kładziesz kartkę, bierzesz flamaster do ręki i dzięki Twoim zdolnościom powstaje dzieło sztuki!!!! Robot to początkujący artysta, ale szybko się uczy. Z Twoją pomocą może nawet malować jak Picasso. Chcesz przekonać się czy robot potrafi rysować arcydzieła? Przyjdź na spotkanie z robotem IRB 360 i sprawdź jaki jest szybki, zdolny i fajny.

Włókiennictwo I: ,,Co można zrobić z nitki?'' dr hab. inż. Marcin Barburski

Jeśli umiesz wiązać sznurowadła i lubisz zajęcia manualne, zapraszamy do zabawy z nitką. Obejrzymy wspólnie różne rodzaje surowców włókienniczych, zobaczycie, jak wygląda i jak jest zbudowana maszyna wyplatająca sznurowadła, a także wykonacie własnoręcznie przędzę z włókien konopnych, lub makramy, które zabierzecie ze sobą do domu.

Włókiennictwo II: ,,Jak powstaje tkanina?'' dr hab. inż. Marcin Barburski

Pierwszym, najważniejszym krokiem, jest zrobienie wspólnego zdjęcia. Czy aby na pewno tak powstaje tkanina? Tak, dokładnie tak. Najpierw zrobimy Wam zdjęcie grupowe, następnie przejdziemy do zajęć praktycznych. Zobaczycie tkaniny o różnym zastosowaniu: odzieżowym, technicznym, dekoracyjnym. Następnie pobawimy się w "żywe krosno", a na końcu zobaczycie, jak pracuje prawdziwe nowoczesne krosno, które wytka dla Was tkaninę z Waszym zdjęciem!


ŁUD dla 7 latków

Tematy zajęć w semestrze letnim 2017

Wykład i warsztaty dla dzieci razem z rodzicami (90 minut):

,,Detektyw kulinarny'' - dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka
,,Nowe szaty cesarza w XXI wieku'' - dr inż. Marcin Barburski

Warsztaty dla dzieci (45 minut):

,,Niewidzialni siłacze'' - dr inż. Ewa Korzeniewska,,Niewidzialni siłacze'' - dr inż. Ewa Korzeniewska
,,Co to jest chemia?'' - dr inż. Magdalena Nowosielska
,,Co to jest fizyka?'' - mgr inż. Katarzyna Oleśko
,,Jak powstaje papier?'' - dr inż. Katarzyna Dybka oraz dr inż. Magdalena Kmiotek
,,Matematyczne zagadki ukryte w rowerze'' - dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska
,,Cegiełka do cegiełki, czyli jak zbudowany jest nasz dom wielki?'' - dr inż. Iwona Szer