Aktualny semestr


ŁUD dla dzieci w wieku 8-12 lat (dzieci urodzone w latach 2005 - 2009r.)
grupa I (wykłady w soboty, godz. 10.00)
grupa II (wykłady w soboty, godz. 12.00, pierwszy i ostatni wykład o godz. 13.00)

(opłata za udział w wykładach wynosi 30 zł.
Każde dziecko może wybrać dodatkowo 4 warsztaty - każdy płatny po 15 zł.
Warsztaty będą odbywać się w tygodniu, po godzinie 16.00.
Płatności za udział w warsztatach dokonujemy po wyborze zajęć, czyli w pierwszej połowie marca).

ŁUD dla SIEDMIOLATKÓW - grupa III (dzieci urodzone w 2010r.)

(opłata za udział w zajęciach wynosi 30 zł.
Zajęcia z rodzicami będą odbywać się w soboty, pierwsze 4 lutego.
Pozostałe warsztaty w dni powszednie, po godz. 16.00).


ŁUD dla 8-12 latków

Tematy i terminy zajęć w semestrze letnim 2017:

W semestrze jest 5 wykładów (mniej więcej jeden w miesiącu), trwają 45 minut, po nich jest 15 minut czasu na pytania, które dzieci zadają wykładowcy.
Wykłady:

11.02.2017 „Dlaczego samolot lata?”, prof. dr hab. inż. Jan Krysiński, Rektor Politechniki Łódzkiej w latach 1990-1996 oraz 2002-2008 (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)

25.02.2017 „Bieguny możliwości”, Jasiek Mela, najmłodszy zdobywca obu biegunów (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

18.03.2017 „Fizyczny śmigus-dyngus”, dr inż. Anna Hajdusianek, fizyk, Politechnika Wrocławska (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

22.04.2017 ,,Magic numbers'', prof. Albrecht Beutelspacher, Mathematikum, Giessen (Niemcy) (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

03.06.2017 „Internet – bezpieczny tylko dla myślących!”, mgr inż. Piotr Szefliński, Politechnika Łódzka (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)


Dla chętnych proponujemy warsztaty, które są dodatkowo płatne po 15 zł za każde. Każde dziecko może wybrać 4 zajęcia dodatkowe. Poniżej warsztaty, które były dostępne w semestrze zimowym 2016. Informacje dotyczące warsztatów w semestrze letnim 2017 będą systematycznie uzupełniane.

Warsztaty:

Nowość!!! Warsztaty tylko dla dzieci w wieku 12 lat

Architektura: ,,Dlaczego domy stoją?'' dr inż. Tomasz Grzelakowski

Z jakich elementów składają się budynki? Czy dom może utonąć w ziemi? Czego może nauczyć nas słonecznik o budowie domów? Jak projektuje się domy przyjazne środowisku? Na zajęciach spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania. Przyjdź i zobacz, jak projektuje się budynki

Chemia III: ,,Elastyczne myślenie kontra plastyczne jedzenie'' dr inż. Aleksandra Smejda-Krzewicka

Czy wiesz, w co opakowany jest Twój ulubiony batonik? Albo w co najlepiej zapakować kanapkę przygotowaną do szkoły? Czy woda pita z plastikowej butelki na pewno jest zdrowa i bezpieczna? Na te i na wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w czasie tych warsztatów. Dowiesz się, czy można polegać na plastikowych opakowaniach, w które obecnie pakuje się prawie wszystko… O ich popularności decyduje wiele zalet – są lekkie, wytrzymałe, mogą mieć najdziwniejsze kształty i kolory, a żywność w nich przechowywana długo zachowuje świeżość. Ale czy na pewno takie opakowania nie szkodzą Twojemu zdrowiu? Na warsztatach dowiesz się, że każdy materiał przeznaczony do kontaktu z żywnością powinien być oznakowany odpowiednim symbolem, tzw. kodem identyfikacyjnym. Czy wiesz, co te kody oznaczają? Spróbujemy zatem je rozszyfrować i z bliska poznać materiały, z jakich są otrzymywane plastikowe opakowania.Polietylen? Polistyren? Poliwęglan? Politereftalen etylenu? Brzmi strasznie? A może ciekawie? Od teraz przestanie być to dla Ciebie tajemnicą…

Grafika komputerowa: „Podstawy programu Adobe Photoshop” inż. Anna Rogalska

Jeśli lubisz eksperymentować ze zdjęciami, chcesz poznać tajniki grafiki, przyjdź na nasze warsztaty. Dowiesz się jak edytować zdjęcia, przygotować kartkę z życzeniami oraz wiele więcej inspirujących rzeczy.

Warsztaty interdyscyplinarne: ,,Czy soczewka musi być ze szkła?'' dr inż. Bartłomiej Januszewicz

Czy oglądałaś/łeś kiedyś świat przez mikroskop elektronowy? Czy wiesz, jak jest zbudowany? Z jakiego materiału jest wykonana soczewka? Na zajęciach znajdziesz odpowiedzi na te pytania i zobaczysz wielki mały świat. Ciekawe, czy łatwo będzie w dużym powiększeniu odróżnić rzeczy, które naturalnie występują w bardzo małym rozmiarze.

Zarządzanie: ,,Symulacja linii produkcyjnej foteli samochodowych - Pracownia FAURECIAN GAME w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ'' dr inż. Dorota Piotrowska

Jest to pracownia inżynierii produkcji ufundowana przez firmę Faurecia. W ramach zminiaturyzowanej linii produkcyjnej uczestnicy warsztatów mają za zadanie wyprodukować jak najwięcej, jak najlepszej jakości, uproszczonych foteli samochodowych. Każdy uczestnik warsztatów wciela się w jedną z podstawowych ról na linii produkcyjnej- dyrektora fabryki, dyrektora produkcji, dyrektora jakości, logistyka, pracownika magazynu lub pracownika produkcyjnego. itp. Na koniec warsztatów każdy z uczestników systemu produkcyjnego omawia obszar, w którym pracował i następuje wspólne podsumowanie, co można było zrobić lepiej, szybciej i jakich błędów można by uniknąć w przyszłości.

Nowe warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat

Chemia I: ,,Tajemnicze eksperymenty'' (8-9 lat i 10-12 lat) dr inż Aleksandra Pawlaczyk oraz dr inż. Aneta Węglińska

Jeśli lubicie eksperymentować, zapraszamy do laboratorium chemicznego. Przygotowaliśmy dla Was magiczne tańczące węgielki, „żarłoczny kubek, będziemy obserwować „złoty deszcz” i wywołamy kolorowy ogień. Przygoda z chemią zakończy wykonaniem przez Was pamiątki z warsztatów, którą będziecie mogli zabrać ze sobą do domu.

Fizyka: „Elektrony wokół nas” (8-12 lat) mgr inż. Katarzyna Oleśko

Czy kiedyś zastanawialiście się czy elektron potrafi skakać z kwiatka na kwiatek? A może zadajecie sobie pytanie, czy elektrostatyka może dodać szyku? Pytań po głowie kłębić się może wiele ale u nas można na nie poszukać rozwiązania. Proste, jasne i beztroskie elektrony będą skakać i tłumaczyć: Skąd się tak na prawdę wzięły i dlaczego lubią się przyciągać do siebie:) Lecz w naszym laboratorium nie tylko takie czary się dzieją lecz również będzie można sprawdzić co się dzieje w chmurach i czy da się coś przez nie zobaczyć:)

Ochrona środowiska: ,,Czy kamień może pływać?'' (8-9 lat) mgr inż. Monika Jaszczyńska oraz mgr Olga Shtyka

Czy wiesz, co to jest ciecz? Jak się może zachowywać? Od czego to zależy? Na warsztatach poznasz właściwości cieczy, dowiesz się, co znaczą takie pojęcia jak gęstość i objętość. Dowiesz się również jakie właściwości posiadają ciecze i przekonasz się, jak zachowują się ciecze o różnej lepkości i gęstości. W sposób wizualny odpowiemy na pytanie, czy kamień może pływać? A także wykorzystamy nowy sprzęt niemieckiej firmy GUNT, na którym pracują już studenci – jest to tzw. kanał otwarty, który imituje koryto rzeki.

Warsztaty dla dzieci w wieku 8-9 lat

Biotechnologia I: ,,ALeCHEMIA'' dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka

ALeCHEMIA - to nie czarna magia, ale chemiczne sztuczki z wykorzystaniem ogólnodostępnych produktów spożywczych i to bez użycia czarodziejskich zaklęć. Wyjaśnimy doświadczalnie na pozór nienaturalne zjawiska, z jakimi możemy się spotkać za drzwiami kuchni. Przy użyciu często wykorzystywanej w kuchni cieczy zrobimy tęczę na papierze. Jajo kurze zamienimy w kacze, pozbawimy go skorupki bez gotowania, ale zachowa ono swój kształt i właściwości. Z herbaty przygotujemy coca-colę i dowiemy się, czy warto ją pić. Odkryjemy i wyjaśnimy jeszcze kilka innych ciekawych zjawisk.

Chemia II: ,,Czarodziejski węgiel''mgr inż. Małgorzata Walczak oraz mgr inż. Monika Świontek

Węgiel znany jest wszystkim jako czarna skała, ale czy tylko? W trakcie warsztatów przekonamy się, jak zaskakująca jest ta substancja. Dowiemy się, gdzie jeszcze można go spotkać i czy zawsze jest czarną bryłą. Zobaczymy jak jest zbudowany w środku, to znaczy jak ułożone są w nim atomy, czyli najmniejsze cząstki z jakich się składa. Poznamy zaskakujące zdolności tej substancji i szerokie jej zastosowanie. Dodatkowo zapoznamy się z najprostszym związkiem zawierającym węgiel, czyli z dwutlenkiem węgla. Zrobimy wodę gazowaną i dokładnie przyjrzymy się jej, a także wyprodukujemy swój dwutlenek węgla.

Matematyka I: ,,Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?'' dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska

Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ.

Mechanika: ,,Słoneczna droga do australijskiego marzenia'' grupa Lodz Solar Team

Lodz Solar Team - grupa studentów Politechniki Łódzkiej, która zbudowała samochód solarny, który w 2015 roku wystartowała w międzynarodowym konkursie World Solar Challenge w Australii. Uczestnicy warsztatów zostaną przeniesieni w zwariowany świat konstruowania bolidu napędzanego energią pochodzącą bezpośrednio ze słońca. Poznają trudności z jakimi musieli się zmierzyć ich starsi koledzy i koleżanki na trasie wiodącej z północy na południe kontynentu słynącego z koali i kangurów. Spotkanie zakończy się wizytą w garażu, gdzie powstał samochód.

Robotyka I: ,,Poznajemy świat robotów'' studenci Koła Naukowego Robotyków PŁ SKaNeR - koncepcja zajęć M. Sc. Sven Olufs (Uniwersytet Dziecięcy w Wiedniu)

Co to jest robot, czy ma cos wspólnego z komputerem? Na kilkunastu krótkich filmach obejrzycie różne przykłady robotów. Zobaczycie jak dużo potrafią same zrobić i w jakich zadaniach mogą zastępować człowieka. Zobaczycie też wiele przykładów, w których jeszcze sobie nie radzą - to może być wyzwanie dla was, gdy dorośniecie. Dowiecie się, jakie są główne podzespoły robotów, dzięki którym mogą się poruszać, czuć i rozumieć nasze polecenia. Poznacie te podzespoły i zbudujecie z nich swojego własnego robota. I jeszcze program, aby robot wiedział, jak wykonać określone zadanie. Na koniec zawody - zobaczymy czyj robot był najlepszy.

Stomatologia: ,,Tajniki zdrowych zębów'' lek. stom. Małgorzata Lipińska

Wizyta u dentysty: strach czy przyjemność?. ,,Prawdziwy’’ stomatolog odpowie na pytanie co to jest próchnica i czy każdy musi ją mieć? Czy wiesz jakie masz zęby: mleczne czy stałe? Na warsztatach dowiesz się czy warto je leczyć. Czy byłeś kiedyś u cioci dentystki? Miałeś kiedyś w ręku lusterko dentystyczne, wiertło? A może widziałeś z bliska materiał, którym wypełnia się zęby? Co to znaczy wiercenie, słowo, którego wszyscy się boimy. Jeśli chcesz poznać tajemnice świata stomatologii, zapraszamy na warsztaty.

Włókiennictwo I: ,,Co można zrobić z nitki?'' dr hab. inż. Marcin Barburski

Jeśli umiesz wiązać sznurowadła i lubisz zajęcia manualne, zapraszamy do zabawy z nitką. Obejrzymy wspólnie różne rodzaje surowców włókienniczych, zobaczycie, jak wygląda i jak jest zbudowana maszyna wyplatająca sznurowadła, a także wykonacie własnoręcznie przędzę z włókien konopnych, lub makramy, które zabierzecie ze sobą do domu.

Włókiennictwo II: ,,Jak powstaje tkanina?'' dr hab. inż. Marcin Barburski

Pierwszym, najważniejszym krokiem, jest zrobienie wspólnego zdjęcia. Czy aby na pewno tak powstaje tkanina? Tak, dokładnie tak. Najpierw zrobimy Wam zdjęcie grupowe, następnie przejdziemy do zajęć praktycznych. Zobaczycie tkaniny o różnym zastosowaniu: odzieżowym, technicznym, dekoracyjnym. Następnie pobawimy się w "żywe krosno", a na końcu zobaczycie, jak pracuje prawdziwe nowoczesne krosno, które wytka dla Was tkaninę z Waszym zdjęciem!

Warsztaty dla dzieci w wieku 10-12 lat

Akustyka: ,,Cicho, ciszej, najciszej...'' dr inż. Jarosław Błaszczak

Zapraszamy Cię do Laboratorium Aeroakustyki w Instytucie Maszyn Przepływowych. Na zajęciach dowiesz się, jak działa ucho, dlaczego słyszymy i jaką rolę odgrywa słuch w życiu ludzi i zwierząt. Przy okazji zbadamy Wam słuch. Będziemy wspólnie generować dźwięki i je odtwarzać oraz rozpoznawać. Wysłuchamy również nagrań, które powstały w latach 60 - tych, a także tych opartych na nowych technologiach. Sprawdzimy, czy słychać różnice i dlaczego.

Chemia II: ,,Czarodziejski węgiel'' mgr inż. Małgorzata Walczak oraz mgr inż. Monika Świontek

Węgiel znany jest wszystkim jako czarna skała, ale czy tylko? W trakcie warsztatów przekonamy się, jak zaskakująca jest ta substancja. Dowiemy się, gdzie jeszcze można go spotkać i czy zawsze jest czarną bryłą. Zobaczymy jak jest zbudowany w środku, to znaczy jak ułożone są w nim atomy, czyli najmniejsze cząstki z jakich się składa. Poznamy zaskakujące zdolności tej substancji i szerokie jej zastosowanie. Dodatkowo zapoznamy się z najprostszym związkiem zawierającym węgiel, czyli z dwutlenkiem węgla. Zrobimy wodę gazowaną i dokładnie przyjrzymy się jej, a także wyprodukujemy swój dwutlenek węgla.

Informatyka I:,,Jak zaprogramować (własną) grę?'' (projektowanie gier w programie scratch) mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak

Czy lubisz grać na komputerze? Czy wiesz, jak działają gry? Chciałbyś zmierzyć się z trudną sztuką programowania? Na warsztatach poznasz takie pojęcia jak: pętla, instrukcja warunkowa czy zdarzenie. A może spróbujesz zaprogramować kalkulator lub tabliczkę mnożenia. Te zajęcia są tylko dla wytrwałych. Jeśli interesujesz się informatyką i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy

Informatyka II:,,Jak zaprogramować (własną) grę 2?'' (projektowanie gier w programie scratch) (tylko dla dzieci, które były na informatyce I) mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak

W warsztatach z informatyki II mogą uczestniczyć dzieci, które wcześniej brały udział w informatyce I. Informatyka II jest kontynuacją informatyki I. Podobało Ci się pisanie własnej gry? Chciałbyś nauczyć się jak napisać skomplikowaną grę z animacjami, przedmiotami i potworami. Przyjdź na drugie warsztaty z informatyki.

Matematyka I: ,,Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?'' dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska

Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ.

Matematyka VI : ,,Wesołe animacje (Malowane GeoGebrą)'' dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik oraz dr Joanna Rzepecka

Na warsztatach będziesz mógł stworzyć własną animację inspirowaną otaczającym nas światem. Do realizacji takiego projektu wystarczy odrobina wyobraźni plastycznej oraz GeoGebra. Zobaczysz jak w prosty sposób można ożywić i ubarwić świat obrazów oraz matematycznych obiektów.

Matematyka VII: ,,Symulacja ruchu piłki i podobne doświadczenia'' dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska

Na zajęciach wspólnie przeprowadzimy eksperyment polegający na rzuceniu piłki. Zastanowimy się nad tym, jakim torem będzie się ona poruszać po kolejnych odbiciach od podłoża. Następnie wszystko przedstawimy w ciekawy sposób za pomocą matematycznego programu GeoGebra. Wykonamy też inne fizyczne doświadczenia. Zapraszamy.

Robotyka I: ,,Poznajemy świat robotów'' studenci Koła Naukowego Robotyków PŁ SKaNeR - koncepcja zajęć M. Sc. Sven Olufs (Uniwersytet Dziecięcy w Wiedniu)

Co to jest robot, czy ma cos wspólnego z komputerem? Na kilkunastu krótkich filmach obejrzycie różne przykłady robotów. Zobaczycie jak dużo potrafią same zrobić i w jakich zadaniach mogą zastępować człowieka. Zobaczycie też wiele przykładów, w których jeszcze sobie nie radzą - to może być wyzwanie dla was, gdy dorośniecie. Dowiecie się, jakie są główne podzespoły robotów, dzięki którym mogą się poruszać, czuć i rozumieć nasze polecenia. Poznacie te podzespoły i zbudujecie z nich swojego własnego robota. I jeszcze program, aby robot wiedział, jak wykonać określone zadanie. Na koniec zawody - zobaczymy czyj robot był najlepszy.

Włókiennictwo I: ,,Co można zrobić z nitki?'' dr hab. inż. Marcin Barburski

Jeśli umiesz wiązać sznurowadła i lubisz zajęcia manualne, zapraszamy do zabawy z nitką. Obejrzymy wspólnie różne rodzaje surowców włókienniczych, zobaczycie, jak wygląda i jak jest zbudowana maszyna wyplatająca sznurowadła, a także wykonacie własnoręcznie przędzę z włókien konopnych, lub makramy, które zabierzecie ze sobą do domu.

Włókiennictwo II: ,,Jak powstaje tkanina?'' dr hab. inż. Marcin Barburski

Pierwszym, najważniejszym krokiem, jest zrobienie wspólnego zdjęcia. Czy aby na pewno tak powstaje tkanina? Tak, dokładnie tak. Najpierw zrobimy Wam zdjęcie grupowe, następnie przejdziemy do zajęć praktycznych. Zobaczycie tkaniny o różnym zastosowaniu: odzieżowym, technicznym, dekoracyjnym. Następnie pobawimy się w "żywe krosno", a na końcu zobaczycie, jak pracuje prawdziwe nowoczesne krosno, które wytka dla Was tkaninę z Waszym zdjęciem!


ŁUD dla 7 latków

Tematy zajęć w semestrze letnim 2017

Wykład i warsztaty dla dzieci razem z rodzicami (90 minut):

,,Detektyw kulinarny'' - dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka
,,Nowe szaty cesarza w XXI wieku'' - dr inż. Marcin Barburski

Warsztaty dla dzieci (45 minut):

,,Niewidzialni siłacze'' - dr inż. Ewa Korzeniewska,,Niewidzialni siłacze'' - dr inż. Ewa Korzeniewska
,,Co to jest chemia?'' - dr inż. Magdalena Nowosielska
,,Co to jest fizyka?'' - mgr inż. Katarzyna Oleśko
,,Jak powstaje papier?'' - dr inż. Katarzyna Dybka oraz dr inż. Magdalena Kmiotek
,,Matematyczne zagadki ukryte w rowerze'' - dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska
,,Cegiełka do cegiełki, czyli jak zbudowany jest nasz dom wielki?'' - dr inż. Iwona Szer