Aktualny semestr

Tematy i terminy zajęć w semestrze letnim 2015:


W semestrze jest 5 wykładów (mniej więcej jeden w miesiącu), trwają 45 minut, po nich jest 15 minut czasu na pytania, które dzieci zadają wykładowcy.
Wykłady:

21 lutego 2015 (sobota) ,,Niedźwiedź, który pomógł zmienić historię'', Łukasz Wierzbicki, autor książek dla dzieci (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)

28 lutego 2015 (sobota) ,,Zostań kulinarnym detektywem'', dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka, biotechnolog, Politechnika Łódzka (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

7 marca 2015 (sobota) ,,O luminescencji słów kilka'', mgr Stanisław Łoboziak, biolog, Centrum Nauki Kopernik (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

18 kwietnia 2015 (sobota), ,,Jak złapać złodzieja?'', Kamil Januszkiewicz i Magdalena Dębska, Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

23 maja 2015 (sobota) ,,Airplane's Life'', Capt. João Roque, pilot (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)


Dla chętnych proponujemy warsztaty, które są dodatkowo płatne po 15 zł za każde. W semestrze letnim 2015 każde dziecko może wybrać 4 zajęcia dodatkowe.

Warsztaty:

Akustyka: dr inż. Jarosław Błaszczak - "Cicho, ciszej, najciszej... "

Zapraszamy Cię do Laboratorium Aeroakustyki Maszyn Przepływowych. Na zajęciach dowiesz się, jak działa ucho, dlaczego słyszymy i jaką rolę odgrywa słuch w życiu ludzi i zwierząt. Przy okazji zbadamy Wam słuch. Będziemy wspólnie generować dźwięki i je odtwarzać oraz rozpoznawać. Wysłuchamy również nagrań, które powstały w latach 60 - tych a także tych opartych na nowych technologiach. Sprawdzimy, czy słychać różnice i dlaczego.

Architektura: dr inż. arch. Katarzyna Bernatek-Bączyk oraz mgr inż. arch. Joanna Matuszewska - ''Opakować przestrzeń - architektura Twojego domu''

Dlaczego okno w Twoim pokoju ma taką wielkość? Dlaczego Twój pokój jest właśnie w tym miejscu domu? Dlaczego Twój dom jest inny niż dom Twojego sąsiada? To wszystko zostało zaprojektowane. Przyjdź i przekonaj się, na czym polega praca architekta. Będziecie mieli szansę urządzić dom i w zabawie zmierzyć się z zadaniami, jak przystało na prawdziwego projektanta. Na koniec odnajdziecie miejsce swojego domu w przestrzeni stworzonego przez Was miasteczka.

Biotechnologia: dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka - "Zostań kulinarnym detektywem"

Jak detektyw nauczysz się tropić produkty spożywcze korzystnie wpływające na Twój organizm. Na warsztatach poznasz tajemnice ukryte w słodyczach i słodkich napojach. Nauczysz się wybierać zdrowsze przekąski i rozpoznawać produkty z dużą zawartością cukru.

Chemia: dr inż. Aleksandra Pawlaczyk oraz dr inż. Aneta Węglińska - ''Chemiczne czary-mary’’

W laboratorium chemicznym Politechniki Łódzkiej zamienicie się w małych inżynierów. W specjalnych fartuchach i okularach przekonacie się, jakie doświadczenia można wykonać w takim laboratorium. Na zajęciach m.in. sporządzimy tajemniczy list, pobawimy się w detektywów tropiących ukryte ślady w ciemnościach, sprawdzimy czy roztwór może być żarłoczny, a cukier wybuchowy. Za pomocą prostych doświadczeń laboratoryjnych lepiej zrozumiecie to co nas na co dzień otacza. Magiczny świat chemii zaprasza na ciekawe i wybuchowe zajęcia!

Elektronika: dr inż. Ewa Korzeniewska - ''Bądź eko! Skąd wziąć zielony prąd?''

Czy zastanawialiście się nad tym, czy prąd jest tylko w gniazdku lub baterii? Na zajęciach poszukamy innych źródeł energii. Spróbujemy zrobić latarkę z cytryny. Zbudujemy małą elektrownię wiatrową oraz generator prądu. Skonstruujemy także słoneczny podgrzewacz wody. Sprawdzimy, czy można pozyskać energię z wulkanu.

Fizyka: mgr inż. Katarzyna Oleśko oraz studenci PŁ - ''Czy powietrze ma muskuły?’’

Chcesz sprawdzić czy można siłować się z powietrzem albo dlaczego rower jest wstanie jechać tylko na dwóch kołach? Na warsztatach będzie można wykonać własny model odrzutowego samochodzika. Każdy z nas zmieni się w atletę, który sprawdzi, czym jest siła i będzie mógł odczuć jej skutki oddziaływania.

Informatyka I: mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak - ''Jak zaprogramować (własną) grę?’’

Czy lubisz grać na komputerze? Czy wiesz, jak działają gry? Chciałbyś zmierzyć się z trudną sztuką programowania? Na warsztatach poznasz takie pojęcia jak: pętla, instrukcja warunkowa czy zdarzenie. A może spróbujesz zaprogramować kalkulator lub tabliczkę mnożenia. Te zajęcia są tylko dla wytrwałych. Jeśli interesujesz się informatyką i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy!

Informatyka II: mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak - ''Jak zaprogramować (własną) grę 2?''

Podobało Ci się pisanie własnej gry? Chciałbyś nauczyć się jak napisać skomplikowaną grę z animacjami, przedmiotami i potworami. Przyjdź na drugie warsztaty z informatyki.

Matematyka I: dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska - ''Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?''

Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ

Matematyka IV: dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik oraz dr inż. Joanna Rzepecka - ''Geometria mydlana’’

Dlaczego bańki mydlane są okrągłe? Czy można zrobić bańkę z dziurką? Jak wyznaczyć najkrótszą sieć łączącą kilka punktów? Jak np. zaplanować budowę najkrótszego tunelu łączącego trzy lub cztery zamki? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć eksperymentując z bańkami mydlanymi i programem GeoGebra.

Matematyka V: dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska - ''Totolotek’’

Grałeś kiedyś w totolotka? Jeśli nie, to masz szansę zagrać za darmo. I gwarantujemy, że szansa na wygraną będzie dużo większa niż w prawdziwym totolotku. Ale co to w ogóle znaczy "szansa"? Chcesz się dowiedzieć? Zapraszamy!

Matematyka VI: dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik oraz dr inż. Joanna Rzepecka - ''Wesołe animacje (Malowane GeoGebrą)’’

Na warsztatach będziesz mógł stworzyć własną animację inspirowaną otaczającym nas światem. Do realizacji takiego projektu wystarczy odrobina wyobraźni plastycznej oraz GeoGebra. Zobaczysz jak w prosty sposób można ożywić i ubarwić świat obrazów oraz matematycznych obiektów.Na warsztatach będziesz mógł stworzyć własną animację inspirowaną otaczającym nas światem. Do realizacji takiego projektu wystarczy odrobina wyobraźni plastycznej oraz GeoGebra. Zobaczysz jak w prosty sposób można ożywić i ubarwić świat obrazów oraz matematycznych obiektów.

Mechanika: studenci kół naukowych: Miłośników Motoryzacjii oraz Młodych Elektroników - ''Słoneczna droga do australijskiego marzenia’’

Lodz Solar Team - grupa studentów Politechniki Łódzkiej budująca samochód solarny, który już w październiku 2015 roku wystartuje w międzynarodowym konkursie World Solar Challenge w Australii.Uczestnicy warsztatów zostaną przeniesieni w zwariowany świat konstruowania bolidu napędzanego energią pochodzącą bezpośrednio ze słońca oraz przygotowań do podróży. Poznają trudności z jakimi będą musieli zmierzyć się ich starsi koledzy i koleżanki na trasie wiodącej z północy na południe kontynentu słynącego z koali i kangurów. Spotkanie zakończy się wizytą w garażu, gdzie powstaje samochód.

Optyka: dr inż. Ewa Korzeniewska - ''Mikro i makroświat''

Zapraszam w podróż po świecie rzeczy widzialnych i niewidzialnych. Te których nie da się zobaczyć zwyczajnie spróbujemy obejrzeć pod mikroskopem. Ale czy wszystko można tak obserwować? A może jest coś, co schowało się przed ludzkim okiem i nigdy się nie pokaże? Na zajęciach spróbujemy rozwiązać tą zagadkę. Poszukamy sił i fal w mikroświecie. Zobaczymy z jak dużych elementów składają się nasze telefony komórkowe. Zobaczymy też czy woda może tuczyć i czy może złamać kredkę.

Robotyka I: studenci Koła Naukowego Robotyków PŁ SKaNeR - koncepcja zajęć M. Sc. Sven Olufs (Uniwersytet Dziecięcy w Wiedniu) - ''Poznajemy świat robotów''

Co to jest robot, czy ma cos wspólnego z komputerem? Na kilkunastu krótkich filmach obejrzycie różne przykłady robotów. Zobaczycie jak dużo potrafią same zrobić i w jakich zadaniach mogą zastępować człowieka. Zobaczycie też wiele przykładów, w których jeszcze sobie nie radzą - to może być wyzwanie dla was, gdy dorośniecie. Dowiecie się, jakie są główne podzespoły robotów, dzięki którym mogą się poruszać, czuć i rozumieć nasze polecenia. Poznacie te podzespoły i zbudujecie z nich swojego własnego robota. I jeszcze program, aby robot wiedział, jak wykonać określone zadanie. Na koniec zawody - zobaczymy czyj robot był najlepszy.

Robotyka II: dr inż. Agnieszka Kobierska - ''Czy robot może być artystą?''

Rysowanie - to proste: na ławce kładziesz kartkę, bierzesz flamaster do ręki i dzięki Twoim zdolnościom powstaje dzieło sztuki!!!! Robot to początkujący artysta, ale szybko się uczy. Z Twoją pomocą może nawet malować jak Picasso. Chcesz przekonać się czy robot potrafi rysować arcydzieła? Przyjdź na spotkanie z robotem IRB 360 i sprawdź jaki jest szybki, zdolny i fajny.

Stomatologia: Lek. stom. Małgorzata Lipińska - ''Tajniki zdrowych zębów''

Wizyta u dentysty: strach czy przyjemność?. ,,Prawdziwy’’ stomatolog odpowie na pytanie co to jest próchnica i czy każdy musi ją mieć? Czy wiesz jakie masz zęby: mleczne czy stałe? Na warsztatach dowiesz się czy warto je leczyć. Czy byłeś kiedyś u cioci dentystki? Miałeś kiedyś w ręku lusterko dentystyczne, wiertło? A może widziałeś z bliska materiał, którym wypełnia się zęby? Co to znaczy wiercenie, słowo, którego wszyscy się boimy. Jeśli chcesz poznać tajemnice świata stomatologii, zapraszamy na warsztaty.

Włókiennictwo I: dr inż. Aleksander Koryciński oraz mgr inż. Tomasz Dróżdż - ''Co można zrobić z nitki?''

Jeśli umiesz wiązać sznurowadła i lubisz zajęcia manualne, zapraszamy do zabawy z nitką. Obejrzymy wspólnie różne rodzaje surowców włókienniczych, zobaczycie, jak wygląda i jak jest zbudowana maszyna wyplatająca sznurowadła, a także wykonacie własnoręcznie przędzę z włókien konopnych, lub makramy, które zabierzecie ze sobą do domu.

Włókiennictwo II: dr inż. Aleksander Koryciński oraz mgr inż. Tomasz Dróżdż - ''Jak powstaje tkanina?''

Pierwszym, najważniejszym krokiem, jest zrobienie wspólnego zdjęcia. Czy aby na pewno tak powstaje tkanina? Tak, dokładnie tak. Najpierw zrobimy Wam zdjęcie grupowe, następnie przejdziemy do zajęć praktycznych. Zobaczycie tkaniny o różnym zastosowaniu: odzieżowym, technicznym, dekoracyjnym. Następnie pobawimy się w "żywe krosno", a na końcu zobaczycie, jak pracuje prawdziwe nowoczesne krosno, które wytka dla Was tkaninę z Waszym zdjęciem!Wszystkie informacje dotyczące zapisów na warsztaty będą systematycznie uzupełniane.