Aktualny semestr

Tematy i terminy zajęć w semestrze zimowym 2015:


W semestrze jest 5 wykładów (mniej więcej jeden w miesiącu), trwają 45 minut, po nich jest 15 minut czasu na pytania, które dzieci zadają wykładowcy.
Wykłady:

19 września 2015 (sobota) ,,Niebezpieczeństwo - wiem i działam'', st. kpt. Arkadiusz Makowski, Komenda Wojewódzka PSP w Łodzi (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)

26 września 2015 (sobota) ,,Cultural Claptrap'', Michael Bradke, Mobiles Musik Museum (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

17 października 2015 (sobota) ,,Dlaczego w pewnym tygodniu 1582 roku nie urodziło się w Polsce ani jedno dziecko?'', Krzysztof Horodecki, fizyk (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

21 listopada 2015 (sobota) ,,Jajko w plastikowej skorupce'', dr inż. Aleksandra Smejda-Krzewicka, Politechnika Łódzka (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

12 grudnia 2015 (sobota) ,,Nowe szaty cesarza w XXI wieku'', dr inż. Marcin Barburski, Politechnika Łódzka (grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)


Dla chętnych proponujemy warsztaty, które są dodatkowo płatne po 15 zł za każde. W semestrze zimowym 2015 każde dziecko może wybrać 4 zajęcia dodatkowe.

Warsztaty:

Akustyka: dr inż. Jarosław Błaszczak - "Cicho, ciszej, najciszej... "

Zapraszamy Cię do Laboratorium Aeroakustyki Maszyn Przepływowych. Na zajęciach dowiesz się, jak działa ucho, dlaczego słyszymy i jaką rolę odgrywa słuch w życiu ludzi i zwierząt. Przy okazji zbadamy Wam słuch. Będziemy wspólnie generować dźwięki i je odtwarzać oraz rozpoznawać. Wysłuchamy również nagrań, które powstały w latach 60 - tych a także tych opartych na nowych technologiach. Sprawdzimy, czy słychać różnice i dlaczego.

Architektura: dr inż. arch. Katarzyna Bernatek-Bączyk oraz mgr inż. arch. Joanna Matuszewska - ''Opakować przestrzeń - architektura Twojego domu''

Dlaczego okno w Twoim pokoju ma taką wielkość? Dlaczego Twój pokój jest właśnie w tym miejscu domu? Dlaczego Twój dom jest inny niż dom Twojego sąsiada? To wszystko zostało zaprojektowane. Przyjdź i przekonaj się, na czym polega praca architekta. Będziecie mieli szansę urządzić dom i w zabawie zmierzyć się z zadaniami, jak przystało na prawdziwego projektanta. Na koniec odnajdziecie miejsce swojego domu w przestrzeni stworzonego przez Was miasteczka.

Biotechnologia: dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka - ''Zostań kulinarnym detektywem''

Jak detektyw nauczysz się tropić produkty spożywcze korzystnie wpływające na Twój organizm. Na warsztatach poznasz tajemnice ukryte w słodyczach i słodkich napojach. Nauczysz się wybierać zdrowsze przekąski i rozpoznawać produkty z dużą zawartością cukru

Budownictwo: dr inż. Iwona Szer - ''Cegiełka do cegiełki, czyli jak zbudowany jest nasz dom wielki?''

Zapraszamy do budowy domu! Sami stworzycie z prawdziwych elementów budowlanych, styropianowych dom o wymiarach 2x2x2m. Poza tym dowiecie się, dlaczego dom stoi, jak należy go zbudować, aby służył nam latami. Chętni będą mogli spróbować swoich sił jako murarze. Choć cegiełki będą miniaturowe a cement ekologiczny, to wystarczy, aby przekonać się, że wcale nie tak łatwo wymurować prostą ścianę...

Chemia: dr inż. Aleksandra Pawlaczyk oraz dr inż. Aneta Węglińska - ''Chemiczne czary-mary’’

W laboratorium chemicznym Politechniki Łódzkiej zamienicie się w małych inżynierów. W specjalnych fartuchach i okularach przekonacie się, jakie doświadczenia można wykonać w takim laboratorium. Na zajęciach m.in. sporządzimy tajemniczy list, pobawimy się w detektywów tropiących ukryte ślady w ciemnościach, sprawdzimy czy roztwór może być żarłoczny, a cukier wybuchowy. Za pomocą prostych doświadczeń laboratoryjnych lepiej zrozumiecie to co nas na co dzień otacza. Magiczny świat chemii zaprasza na ciekawe i wybuchowe zajęcia!

Elektromagnetyzm: dr inż. Ewa Korzeniewska - ''Jak namówić pociąg, żeby "latał"?''

Czy wiesz jak działają magnesy? Czy można zobaczyć to co jest wokół magnesu? Jak wykorzystać ich zdolności? Przyjdź na spotkanie z magnesami, a razem sprawimy, że lokomotywa uniesie się w powietrzu. Te co jeżdżą i "latają" na zajęcia zapraszają.

Fizyka: mgr inż. Katarzyna Oleśko oraz studenci PŁ - ''Czy powietrze ma muskuły?’’

Chcesz sprawdzić czy można siłować się z powietrzem albo dlaczego rower jest wstanie jechać tylko na dwóch kołach? Na warsztatach będzie można wykonać własny model odrzutowego samochodzika. Każdy z nas zmieni się w atletę, który sprawdzi, czym jest siła i będzie mógł odczuć jej skutki oddziaływania.

Informatyka I: mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak - ''Jak zaprogramować (własną) grę?’’

Czy lubisz grać na komputerze? Czy wiesz, jak działają gry? Chciałbyś zmierzyć się z trudną sztuką programowania? Na warsztatach poznasz takie pojęcia jak: pętla, instrukcja warunkowa czy zdarzenie. A może spróbujesz zaprogramować kalkulator lub tabliczkę mnożenia. Te zajęcia są tylko dla wytrwałych. Jeśli interesujesz się informatyką i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy!

Informatyka II: mgr inż. Michał Wojtera oraz mgr inż. Przemysław Nowak - ''Jak zaprogramować (własną) grę 2?''

Podobało Ci się pisanie własnej gry? Chciałbyś nauczyć się jak napisać skomplikowaną grę z animacjami, przedmiotami i potworami. Przyjdź na drugie warsztaty z informatyki.

Matematyka I: dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska - ''Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?''

Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ

Matematyka V: dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska - ''Totolotek’’

Grałeś kiedyś w totolotka? Jeśli nie, to masz szansę zagrać za darmo. I gwarantujemy, że szansa na wygraną będzie dużo większa niż w prawdziwym totolotku. Ale co to w ogóle znaczy "szansa"? Chcesz się dowiedzieć? Zapraszamy!

Matematyka VI: dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik oraz dr inż. Joanna Rzepecka - ''Wesołe animacje (Malowane GeoGebrą)’’

Na warsztatach będziesz mógł stworzyć własną animację inspirowaną otaczającym nas światem. Do realizacji takiego projektu wystarczy odrobina wyobraźni plastycznej oraz GeoGebra. Zobaczysz jak w prosty sposób można ożywić i ubarwić świat obrazów oraz matematycznych obiektów.Na warsztatach będziesz mógł stworzyć własną animację inspirowaną otaczającym nas światem. Do realizacji takiego projektu wystarczy odrobina wyobraźni plastycznej oraz GeoGebra. Zobaczysz jak w prosty sposób można ożywić i ubarwić świat obrazów oraz matematycznych obiektów.

Optyka: dr inż. Ewa Korzeniewska - ''Mikro i makroświat''

Zapraszam w podróż po świecie rzeczy widzialnych i niewidzialnych. Te których nie da się zobaczyć zwyczajnie spróbujemy obejrzeć pod mikroskopem. Ale czy wszystko można tak obserwować? A może jest coś, co schowało się przed ludzkim okiem i nigdy się nie pokaże? Na zajęciach spróbujemy rozwiązać tą zagadkę. Poszukamy sił i fal w mikroświecie. Zobaczymy z jak dużych elementów składają się nasze telefony komórkowe. Zobaczymy też czy woda może tuczyć i czy może złamać kredkę.

Robotyka I: studenci Koła Naukowego Robotyków PŁ SKaNeR - koncepcja zajęć M. Sc. Sven Olufs (Uniwersytet Dziecięcy w Wiedniu) - ''Poznajemy świat robotów''

Co to jest robot, czy ma cos wspólnego z komputerem? Na kilkunastu krótkich filmach obejrzycie różne przykłady robotów. Zobaczycie jak dużo potrafią same zrobić i w jakich zadaniach mogą zastępować człowieka. Zobaczycie też wiele przykładów, w których jeszcze sobie nie radzą - to może być wyzwanie dla was, gdy dorośniecie. Dowiecie się, jakie są główne podzespoły robotów, dzięki którym mogą się poruszać, czuć i rozumieć nasze polecenia. Poznacie te podzespoły i zbudujecie z nich swojego własnego robota. I jeszcze program, aby robot wiedział, jak wykonać określone zadanie. Na koniec zawody - zobaczymy czyj robot był najlepszy.

Stomatologia: Lek. stom. Małgorzata Lipińska - ''Tajniki zdrowych zębów''

Wizyta u dentysty: strach czy przyjemność?. ,,Prawdziwy’’ stomatolog odpowie na pytanie co to jest próchnica i czy każdy musi ją mieć? Czy wiesz jakie masz zęby: mleczne czy stałe? Na warsztatach dowiesz się czy warto je leczyć. Czy byłeś kiedyś u cioci dentystki? Miałeś kiedyś w ręku lusterko dentystyczne, wiertło? A może widziałeś z bliska materiał, którym wypełnia się zęby? Co to znaczy wiercenie, słowo, którego wszyscy się boimy. Jeśli chcesz poznać tajemnice świata stomatologii, zapraszamy na warsztaty.

Włókiennictwo I: dr inż. Marcin Barburski - ''Co można zrobić z nitki?''

Jeśli umiesz wiązać sznurowadła i lubisz zajęcia manualne, zapraszamy do zabawy z nitką. Obejrzymy wspólnie różne rodzaje surowców włókienniczych, zobaczycie, jak wygląda i jak jest zbudowana maszyna wyplatająca sznurowadła, a także wykonacie własnoręcznie przędzę z włókien konopnych, lub makramy, które zabierzecie ze sobą do domu.

Włókiennictwo II: dr inż. Marcin Barburski - ''Jak powstaje tkanina?''

Pierwszym, najważniejszym krokiem, jest zrobienie wspólnego zdjęcia. Czy aby na pewno tak powstaje tkanina? Tak, dokładnie tak. Najpierw zrobimy Wam zdjęcie grupowe, następnie przejdziemy do zajęć praktycznych. Zobaczycie tkaniny o różnym zastosowaniu: odzieżowym, technicznym, dekoracyjnym. Następnie pobawimy się w "żywe krosno", a na końcu zobaczycie, jak pracuje prawdziwe nowoczesne krosno, które wytka dla Was tkaninę z Waszym zdjęciem!Wszystkie informacje dotyczące zapisów na warsztaty będą systematycznie uzupełniane.